Hamilelik döneminde diyet, annenin ve bebeğin sağlığı için önemli aşamalardan biridir. Öncelikle şunu söyleyeyim; bu yazıyı 1 Mart 2024 itibariyle 17 haftalık gebe bir diyetisyen olarak yazıyorum. Dolayısı ile sizi en iyi ben anlarım 🙂

Gebelik döneminde, annenin vücudu çeşitli hormonlar ve değişimlerden geçer ve bu nedenle beslenme önem kazanır. Beslenme, hamileliğin her aşamasında önemlidir ancak ilk üç ay özellikle önemlidir. Çünkü bu dönemde bebekte organların oluşumu tamamlanır. Bu süreçte uzman eşliğinde sağlıklı bir beslenme programı bebeğin gelişimine de önemli katkılar sağlayacaktır.

Hamilelikte tüketilmesi gereken besinler arasında; protein, yağ ve karbonhidrat gibi makronutrientlerin yanında kalsiyum, folat, demir, omega-3 yağları, B12 vitamini ve iyot gibi mikronutrientler bulunur. Bunların yanı sıra, yüksek kalorili ve yüksek lifli gıdalar tüketmek de önemlidir.

Hamilelikte tüketilmesi önerilen gıdalar arasında; süt ve süt ürünleri, taze sebzeler ve meyveler, tam tahıllı ekmek ve makarna, taze deniz ürünleri, yumurta ve et gibi gıdalar yer alır.

Bu yazıyı gebelik planı yaptığınız dönemde okuyorsanız ve gebelik öncesinde fazla kilonuz varsa sağlıklı bir gebelik geçirmek için ideal kilonuza inmeniz önerilmektedir.

 

Hamilelik döneminde diyet yapmak bebek gelişimi ve sağlıklı bir gebelik için gereklidir.

Gebelikte kaç kilo alınabilir?
Normal Kiloda Gebe Kalan: 9-12 kilo
Yüksek Kiloda Gebe Kalan: 8-9 kilo

Gebelik döneminde bebeğin büyümesi ve gelişimi için yeterli ve dengeli beslenme ile kilo alımı takip altında olmalıdır. Bu süreçte diyetisyen ile çalışmanız hem sizin hem bebeğiniz için en sağlıklı seçim olacaktır.  Eğer bu süreçte aklınıza takılan soruları sormak ve bilgi almak için whatsapp hattımdan yazabilir yada iletişim sayfam üzerinden arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir