Obezite tedavisi, besinlerle alınan kalorinin harcanan kaloriden daha fazla olması sonucu vücuttaki yağ dokusunun anormal veya aşırı birikimi ile oluşan sağlık sorununa yönelik yapılan tedavi yöntemidir.

Obezite Teşhisi Nasıl Konulur?

İdeal kiloya sahip olup olmadığınızı anlamak için BEDEN KİTLE İNKESİ hesaplamasını yapmanız lazım. Hesaplama için ağırlık (kilogram) boyun karesine (metre) bölünür. Örneğin, ağırlığı 80 kg boyu 1,70 m olan bir bireyin BKİ’si 27,5 kg/ m2 dır. BKİ sınıflandırması için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

BEDEN KÜTLE İNDEKSİ KATEGORİ
< 20 ZAYIF
20-24,9 NORMAL KİLO
25-29,9 HAFİF KİLOLU
30-34,9  1. DERECE OBEZ
35-39,9 2. DERECE OBEZ
>40 MORBİD OBEZ

Obezite Tedavisi ve Kilo Kontrolü

BKİ >30 üzerinde çıkan bireylerin kesinlikle sağlıklı beslenme listesi ile kilosunu ideal aralığa getirmesi lazım . Obezite beraberinde kalp damar hastalıkları , tansiyon , insülin direnci, diyabet gibi hastalıklar da yol açmaktadır. Kronik bu hastalıkların da oluşmasını engellemek için kilo kontrolünü sağlamak gerekiyor.

Obezite tedavisi için ; kişiye özel hazırlanmış beslenme programı, düzenli egzersiz ve davranış değişikliğine gidilmelidir. Sağlıklı beslenme modelini hayat tarzı haline getirip kilo kaybı sonrasında kilo koruma sürecini de başarılı bir şekilde yürütmek için bizimle iletişime geçebiliriniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir