Yeterli ve dengeli beslenme her yaş grubunda olduğu gibi Okul Çağında Beslenme döneminde de önemlidir. Ayrıca büyüme çağındaki çocuklarda gelişim hızlı olduğu için besin öğelerine olan ihtiyaç hayatın diğer dönemlerine göre daha fazladır. Bu nedenle çocukluk çağında kazanılan doğru beslenme alışkanlığı, yetişkinlik döneminde kronik rahatsızlığa yakalanma riskini azaltır. Çocuklarımıza sağlıklı bir gelecek vermek için çocukluk döneminden itibaren sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

Okul Çağında Beslenmede En Önemli Öğün Kahvaltı

Çocukluk döneminde en önemli öğün kahvaltıdır. Bunun için okula gitmeden önce evde mutlaka kahvaltı öğününü yapmaları gerekmektedir. Kahvaltı öğününde en önemli protein kaynağı olan yumurta, peynir, sağlıklı yağ grubundan zeytin ve ceviz, karbonhidrat ihtiyacı için ekmek ve mevsim yeşilliği olmalıdır. Bunun yanı sıra kahvaltı öğününde içecek olarak ıhlamur, süt veya evde sıkılmış meyve suları tercih edilebilir.

Beslenme Çantasında Neler Olmalıdır?

Okul Çağında Beslenme çantasında 1 ana öğün ve 2 ara öğün olmasına özen gösteriniz. Bunun için tam tahıllı ekmekle hazırlanmış sandviçler yapabilirsiniz. Ayrıca ev yapımı kurabiye/börekler ve yanına ayran/yoğurt/şeker ilavesiz meyve sularını beslenme çantasına koyabilirsiniz. Çocuklar okulda daha çok zaman geçirir ve teneffüste aktif oldukları için fazla enerji enerji harcar. Bu ihtiyaçlarını karşılayacak sağlıklı ara öğünler hazırlanmalıdır. Bu ara öğünler için taze meyve, kuru meyve, süt  ayran veya kefir, kuruyemişler tercih edilebilir.

Siz de çocuğunuzun sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesinde rehber arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki formu doldursanız size en yakın zamanda ulaşacağımızdan şüpheniz olmasın.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir